Kto nie zjadłby z chęcią suszonych jabłek, gruszek, rodzynek, moreli, śliwek, fig czy plasterków banana lub ananasa. Bigos z suszonymi grzybami smakuje wybornie, a suszone pomidory są niezbędnym dodatkiem do dań kuchni włoskiej. Dla miłośników intensywnego smaku, idealną przekąską jest suszone mięso. Wszystkie te smakołyki możesz teraz niewielkim kosztem przygotować w domu. Zapomnij o drogich urządzeniach czy niehigienicznym suszeniu na papierze gazetowym. Wystarczy Ci nowy zestaw do suszenia DELLA CASA, który sprawdzi się nie tylko do suszenia ogródkowych plonów, owoców leśnych lub mięsa, ale także domowego makaronu.
Po co suszyć
Jakie korzyści przyniesie Ci suszenie żywności? W pierwszej kolejności w procesie suszenia owoce ulegają konserwacji, co znacznie wydłuża okres ich przydatności do spożycia. Kiedy skończy się sezon na świeże owoce, bakalie - bo tak inaczej nazywa się suszone owoce – będą idealną przekąską podczas czytania książki lub oglądania telewizji. Suszone owoce mają wyraźniejszy smak niż świeże i zachowują witaminy i minerały, których pozbawione są te poddane obróbce cieplnej.
Być może nie wiesz, że kupowane suszone owoce, produkowane przemysłowo zawierają dwutlenek siarki, który u bardziej wrażliwych osób może wywołać astmę. W związku z tym należy pamiętać o czytaniu etykiet kupowanych produktów, lub samemu przygotowywać suszone przysmaki.
Jak (lub przy pomocy czego) suszyć
Jeśli masz w domu piekarnik do suszenia idealnie sprawdzi się u Ciebie Zestaw do suszenia DELLA CASA. Składa się z trzech oddzielnych sit umieszczonych jedno na drugim za pomocą nóżek. Zestaw jest stabilny zarówno podczas przenoszenia jak i przesuwania w piekarniku. Nóżki są składane więc po użyciu cały zestaw bardzo łatwo się przechowuje.
Jak to zrobić
Nóżki należy rozłożyć, a na sitach umieścić oczyszczone, pokrojone owoce, warzywa itp. Banany, jabłka, gruszki, warzywa korzenne itp. należy pokroić na plasterki o grubości 2 do 4 mm, mięso wołowe na plasterki o grubości 4 mm. Śliwki oraz morele należy pozbawić pestek i przepołowić, drobne owoce oraz owoce leśne należy suszyć w całości. Sita z produktami należy umieścić jedno na drugim, przenieść na blachę i włożyć do piekarnia rozgrzanego maksymalnie do temperatury 70 °C. Pomidory można suszyć także przekrojone, ale przed tym dobrze jest je trochę posolić. Można je potem zamarynować w oliwie z czosnkiem, ziołami i, na przykład, kaparami – w ten sposób wytrzymają nawet kilka tygodni. Podczas suszenia produktów zawierających większą ilość wody np. jagód, pomidorów, owoców cytrusowych drzwiczki piekarnika należy pozostawić uchylone, aby z piekarnika mogła uciekać para. Czas suszenia jest indywidualny, zazwyczaj trwa 4-8 godzin, czasami nawet dłużej. Dobrze wysuszone owoce są pomarszczone jak rodzynki, plasterki wysuszonych grzybów powinny się kruszyć w dłoni. Wysuszone przysmaki należy przechowywać w suchym miejscu w pojemnikach z wieczkiem. Sita z wytrzymałego plastiku są odpowiednie do piekarników elektrycznych oraz z termoobiegiem. Nie polecamy jednak używać ich w piekarnikach gazowych, gdzie znajduje się otwarty ogień.