info text
  • Zaloguj się
  • Zaloguj się
Strona głównaTESCOMA blogWskazówki i trendyJak w trzech krokach przygotować doskonały stek wołowy

Jak w trzech krokach przygotować doskonały stek wołowy

 
Wielu ludzi twierdzi, że najlepszy stek, to ten przygotowany na grillu… Naszym zdaniem, tak samo delikatną sztukę można zrobić samemu w domu. Na początek trzeba przygotować kawałek dobrej jakości mięsa (kilka wskazówek jak je wybrać, znajdziesz poniżej), sól, pieprz i odpowiednią patelnię.


Po pierwsze: Mięso!

Aby móc rozkoszować się smakiem idealnego steka, wystarczą 3 składniki. Dobre mięso, pieprz i sól. Jeśli mięso jest tęgie, warto użyć nakłuwacza. Kiedy przyprawiać? Dopiero na samym końcu! Najlepiej świeżo mieloną solą morską i pieprzem, ewentualnie marynatą z oliwy z oliwek z czosnkiem, tymiankiem lub rozmarynem (wystarczy marynować kilka chwil).
 


Od lewej: RIB EYE STEAK, HANGER STEAK, RUMPSTEAK, STRIPLOIN STEAK, FLANK STEAK

Z odrobiną podstaw teoretycznych, smaczny stek wołowy przygotuje nawet początkujący kucharz. No… pod warunkiem, że posiądzie wiedzę językową, albo skorzysta z naszego praktycznego mini-słownika:

  • FILET MIGNON lub inaczej FILET DE BOEUF to mały stek z końcówki polędwicy.
  • FILLET (TENDERLOIN) to okrągła część polędwicy wołowej.
  • PORTERHOUSE to plaster mięsa z kością, w której delikatna polędwica styka się z mięsistym rostbefem.
  • T-BONE STEAK to to samo, co PORTERHOUSE STEAK, ale jest ogólnie mniejszy i podzielony na cieńsze plastry.
  • STRIPLOIN STEAK znany także jako NEW YORK STRIP, to stek z wysokiej części rostbefu.
  • SIRLOIN STEAK to stek z niskiego rostbefu.
  • RIB EYE STEAK czyli wołowy stek z górnej części żebrowej – chodzi o plaster antrykotu.
  • FLANK STEAK to szeroki kawałek płaskiej łaty wołowej.
  • HANGER STEAK to stek ze szpondra wołowego.
  • RUMPSTEAK czyli rumsztyk – kawałek mięsa bez kości, odkrojony z tylnego udźca.

Aby mięso było naprawdę kruche, nie może pochodzić ze świeżego uboju. W takim razie należy wybrać mięso dojrzałe, które można poznać po ciemniejszym kolorze. Każdy dobry rzeźnik doradzi Ci, który kawałek mięsa będzie odpowiedni na stek.

Patelnia do grillowania SmartCLICK 26 x 26 cm
 

Po drugie: Przygotowanie

Jeśli lubisz krwawy stek, wystarczy Ci tylko patelnia. W przeciwnym razie, rozgrzej piekarnik do 180 °C. Steki o stopniu wysmażenia mediummedium well lub well done, trzeba będzie krótko dopiec w piekarniku.

Jeśli masz kawałek mięsa w całości, nie bój się pokroić go na naprawdę grube plastry – minimum 2,5 centymetrowe. Zbyt cienki stek będzie twardy i suchy. Mięso osusz ściereczką, nadmiar wody podczas przygotowywania steków jest niepożądany. Następnie pozostaw na trochę, aby osiągnęło temperaturę pokojową.

Mocno rozgrzej patelnię, najlepiej taką, której będzie można później użyć także w piekarniku. Jak tylko zacznie się z niej dymić, zmniejsz moc kuchenki na średnią i umieść mięso na suchej patelni. Opiekaj stek 2 – 3 minuty z każdej strony, a następnie zdejmij z kuchenki. Gotowe! Teraz stek jest krwisty – rare. Jeśli taki lubisz, możesz go już serwować. Wolisz wypieczony? Włóż patelnię ze stekiem do piekarnika i piecz ok. 5 – 8 minut, aby uzyskać stek medium, lub 12 – 15 minut, aby osiągnął stopień wypieczenia well done.
 

Po trzecie: Serwowanie!

Nie zapomnij, że mięso po dopieczeniu, musi jeszcze chwilę odpoczywać. Jeśli pokroisz je od razu, wycieknie z niego sok. Pozostaw więc stek na 5 minut na ciepłej patelni, przykryty pokrywką. W czasie kiedy Twój stek odpoczywa, przygotuj dodatki i podgrzej talerze. Przed podaniem, przypraw mięso świeżo mielonym pieprzem i solą. Aby nic nie zakłóciło Twojej uczty pamiętaj o nożach do steków! Specjalnie ostrzone ząbki łatwo pokroją nawet bardziej surowe części mięsa.