info text
  • Zaloguj się
  • Zaloguj się
Strona głównaTESCOMA blogWskazówki i trendyJak przygotować olej z ziołowym aromatem?

Jak przygotować olej z ziołowym aromatem?

olej z ziołowym aromatem - obrazek
Zebrane w ogrodzie lub na łące zioła można wykorzystać na wiele sposobów. Wśród lekarstw na bazie ziół można znaleźć przeróżne syropy, maści, nalewki, ziołowe wina, ocet, a także olej. Ten ostatni znajduje zastosowanie najczęściej w kuchni, jako dodatek do sałatek różnego typu. Jak go przygotować?

Przygotowanie oleju ziołowego

Ziołowy olej można przygotować na dwa sposoby – na ciepło i na zimno. Pierwszy sposób jest bardziej skomplikowany, ale tak przygotowany olej posiada więcej właściwości leczniczych. Jako podstawę zaleca się użyć klasyczną oliwę z oliwek extra virgin lub olej słonecznikowy. Na rynku dostępne są także inne oleje – doskonały olej z pestek dyni, który charakteryzuje się orzechowym posmakiem i jasnozieloną barwą, lub na przykład olej lniany. Kiedy wybierzesz już rodzaj oleju, dodaj do niego świeże posiekane zioła, podgrzej i odstaw na 24 godziny do tygodnia, aby nabrał aromatu. Po tym czasie odcedź olej i przelej go do butelek. Na koniec zanurz w nim gałązkę ziół. Uwaga, roślina musi być zawsze zanurzona, przeciwnym razie się zepsuje. Doskonałym pomocnikiem w tym przypadku będą sitka do dozownika na olej, które utrzymają rośliny pod powierzchnią. 
Dozownik na olej VITAMINO 500 ml, z sitkiem - obrazek
Drugi sposób nie wymaga podgrzewania. Wystarczy przelać olej do butelki i dodać zioła. Przypominamy, że rośliny powinny być całkowicie zanurzone. Wykorzystaj do tego celu Dozownik na olej VITAMINO, z sitkiem. Sposób przygotowania jest taki sam - napełnij sitko ziołami i zalej zimnym olejem. Sitko utrzyma zioła pod powierzchnią, a co więcej, kiedy uznasz to za stosowne, możesz je wygodnie wyjąć z oleju.

Które zioła pasują do oleju?

Bazylia znana jako dodatek do pomidorów. Dodatkowo to zioło wspomaga trawienie. Aby osiągnąć lepsze wyniki w nauce i w pracy jedz sałaty z olejem z dodatkiem rozmarynu. Rozmaryn to bardzo pobudzająca roślina, która uśmierza ból głowy pojawiający się na skutek wymagającej pracy umysłowej. Tymianek wspomaga krążenie krwi oraz trawienie. Ostatnią rośliną, którą polecamy jest cząber. Jest on ważnym składnikiem przepisów głównie na dania bałkańskie i znajduje się w tradycyjnej przyprawie czubrycy. Cząber pobudza apetyt, obniża ciśnienie krwi i wzmacnia serce.
Jak wykorzystywać olej ziołowy w kuchni? - obrazek


Jak wykorzystywać olej ziołowy w kuchni?

Sałaty i różne rodzaje aromatyzowanych olejów pasują do siebie idealnie, ale nie jest to jedyne sprawdzone połączenie. Olej będzie smakował doskonale na bagietce zamiast masła. Podpieczony jasny chleb posmarowany pastą pomidorową z dodatkiem oleju to typowe śniadanie w Hiszpanii. Na oleju ziołowym możesz szybko zarumienić mięso lub rybę. Pamiętaj jednak, że niektóre oleje tłoczone na zimno nie są odpowiednie do smażenia. Smak grillowanego sera pleśniowego z czosnkiem i olejem tymiankowym sprawi, że rozpłyniesz się z rozkoszy. Pieczone pieczarki smakują doskonale z olejem rozmarynowym.