Do tej niecodziennej ceremonii używa się herbaty matcha, którą wyrabia się z najbardziej kruchych liści herbacianych zebranych na specjalnie zacienionych plantacjach herbacianych wraz z początkiem wiosny. To właśnie z pierwszych wiosennych zbiorów pochodzi herbata najwyższej jakości. Zwykle japońskie herbaty możemy podzielić na trzy grupy: Bancha - zwykłe herbaty do codziennego spożywania, Sencha - herbaty średniej jakości oraz herbaty typu Gyokuro - najwyższej jakości, o wyższej zawarotści chlorofilu i delikatniejszym aromacie, zbierane i segregowane ręcznie. Jak już pewnie zauważyłeś, cały czas mówimy o herbacie zielonej. Japonia jest producentem niemal wyłącznie zielonej herbaty, czarną trudno tam spotkać. Ciekawostką jest, że tylko około 2% zostaje wywożone na eksport, pozostałe 98% przeznaczone jest na własny, rodzimy rynek.
JAK POPRAWNIE PRZYGOTOWAĆ JAPOŃSKĄ HERBATĘ?
Najważniejsza zasada brzmi: nie gotować. Gotowaniem oraz wrzącą wodą obniżysz przyjemne właściwości herbaty. Woda powinna mieć więc niższą temperaturę, maksymalnie 80°C. Kiedy przygotowywujesz jakikolwiek rodzaj herbaty, najpierw zagotuj wodę, a potem pozwól jej trochę ostygnąć. Z takim procesem pomoże Ci
Czajnik elektryczny PRESIDENT. Będziesz też potrzebować
dzbanka do zaparzania. Najlepszy będzie szklany, ponieważ barwa naparu będzie w nim doskonale widoczna. I oczywiście nie może zabraknąć sitka. Potem wystarczy już tylko puścić relaksującą muzykę i możesz podawać Ryokucha, japońśką herbatę.